دانلود مقاله بررسي تطبيقي رضايت از زندگي دانشجويان دختر و پسر

دسته بندي : علوم انسانی » روانشناسی و علوم تربیتی
دانلود مقاله بررسي تطبيقي رضايت از زندگي دانشجويان دختر و پسر

نوع فایل: word

فرمت فایل: doc

قابل ویرایش

تعداد صفحات : 38 صفحه


قسمتی از متن :

در جوامع مدرن پديده هاي جديد به مرور زمان و بطور تدريجي در همان جوامع به اقتضاي مسائل و مشكلات و نيازهاي آنجا ابداع شدند، و موجب يك رشد تدريجي در طول تقريباً 200 سال در همة زمينه ها از صنعت و كشاورزي و پزشكي گرفته تا فيزيك و نجوم و بيولوژي ... شد. به تدريج به اقتضاي رشد هر بخش تقسيم كار و انواع مشاغل بوجود آمد. توليدات داخلي متناسب با ساختار فرهنگي و نيازهاي موجود جامعه افزايش يافت، ابزار بهتر ارضاء نياز ارائه شد و در عين حال به علت رشد اقتصادي همسو با نيازها و متعادل ( تدريجي و در همة زمينه ها ) درآمدها نيز افزايش يافت و به مردم امكان تهية ابزار جديد ارضاي نياز را مي داد. در چنين جوامعي نيز فرايند مقايسة اجتماعي، احساس محروميت نسبي و لذا فرايند پيدايش نياز نيز وجود داشت و دارد، اما از آنجا كه دستيابي به ابزار جديد ارضاي نياز در حد نياز احساس شده در هر قشر و گروهي بطور ذهني امكان پذير به نظر مي رسد، احساس نارضايتي از وضع موجود كم است و اگر اينجا و آنجا احساس نارضايتي بوجود آيد، عموماً در حد قابل كنترل مي باشد و عنان جامعه از دست اداره كنندگان آن خارج نمي شود. ( رفيع پور، فرامرز . 1378 (ب): 35- 34 با اندكي تخليص )
ولي در جوامع در حال توسعه از جمله كشور ما ايران امكان رشد اقتصادي مستمر عملاً وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد - بنابر نتايج تحقيقات ( Muller, Edward N. 1995: 972-3 ) - به علت شدت نابرابريهاي اجتماعي – اقتصادي عموماً در دست درصد كوچكي از اعضاي جامعه است، بنابراين امكان بروز نارضايتي بيشتر فراهم مي آيد. .
علاوه بر آن با قرار گرفتن در مسير مدرنيته در كشور هاي توسعه نيافته به كاهش باورهاي تقدير گرايانه مي انجامد ؛ كه آن نيز سبب نارضايتي مي گردد . (رفيع پور، فرامرز . 1377 :74-73. با اندكي تخليص )
هنگامي كه نظام فرهنگي جامعه الگوهايي را ارائه مي نمايد كه نظام اقتصادي امكان برآورده شدن مطلوب اهداف در چارچوب آن الگوها را ندارد. پيامد آن ارضاء نشدن نيازها است، كه باعث نارضايتي مي گردد. نتايج پيمايش « ارزشها و نگرشها » نيز مؤيد وضعيت مذكور است؛ به طوريكه بر اساس نتايج اين تحقيق « 56 درصد جوانان خود را فاقد شادابي و نشاطي كه يك جوان بايد داشته باشد؛ مي دانند ( وضعيت و نگرش جوانان. 1381 : 60 ). تا جائيكه نتايج پيمايش مذكور محققان را واقعاً نگران كرده و هشدار مي دهند كه « وضعيت بهداشت رواني جوانان واقعاً نگران كننده و هشدار دهنده است» ( وضعيت و نگرش جوانان. 1381 : 159 ). به نظر مي رسد وضعيت مذكور در مورد جوانان تحصيل كرده وخيم تر باشد. زيرا جوانان تحصيل كرده عموماً در خانواده هايي رشد كرده اند كه والدينشان عليرغم داشتن سطح تحصيلاتي پايين تر از وضعيت معيشتي مناسبتري در زمان جواني خود نسبت به فرزندان امروز خويش برخوردارند (مقايسة نسل موجود با نسل گذشته). ثانياً دانشجويان تحصيل كرده انتظاراتي بالاتر ـ به ويژه در حوزة اشتغال ـ نسبت به ساير جوانان دارند. بنابراين قابل پيش بيني است كه رضايت از زندگي آنها به طور قابل توجهي تنزل يافته باشد. نتايج پيمايش «وضعيت نگرش جوانان» نيز كم و بيش مؤيد آن است.
«به لحاظ متغير تحصيلات؛ بيشترين سطح سلامت رواني متعلق به جواناني است كه تحصيلات آنها راهنمايي، دبيرستان، فوق ليسانس و مقاطع بالاتر است و جوانان پيش دانشگاهي و دانشجويان دوره هاي فوق ديپلم و ليسانس از اين بابت در وضعيت بدتري هستند». (وضعيت نگرش جوانان. 1381 ، 238 )
با توجه به اينكه ايران به لحاظ ساختار جمعيتي، كشوري جوان محسوب مي گردد شناخت مسائل و مشكلات جوانان اهميت بسياري دارد. زيرا چرخهاي اقتصاد كشور در آينده به وسيلة آنان به گردش در مي آيد و سرمايه هاي فرهنگي توسط آنان حفظ مي شود.
بنابراين، با پديده ايي مواجه هستيم كه اولاً جمعيت فراواني از جوانان جامعه را در بر مي گيرد؛ ثانياً جمعيتي سرنوشت ساز (دانشجويان) هستند و كاهش رضايت از زندگي پيامدهايي را به همراه مي آورد كه مي تواند زمينه ساز بسياري از مشكلات اجتماعي ديگر گردد.
دسته بندی: علوم انسانی » روانشناسی و علوم تربیتی

تعداد مشاهده: 289 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 38

حجم فایل:539 کیلوبایت

 قیمت: 15,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل